Torba Yasa ÇOSB'de Anlatıldı

Çerkezköy Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Torba Yasa Hayatımızda Neleri Değiştirecek?” konulu konferansa konuşmacı olarak Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Tezel ile İstanbul SGK İl Müdürü Danışmanı Murat Özdamar katıldı.

SON GÜN 2 MAYIS
ÇOSB Müdürü Mehmet Özdoğan, ÇOSB Müdürü Yardımcısı Kadir Karakaya ve Organize Sanayi Bölgesi’ndeki firmaların insan kaynakları personellerinin katıldığı programın açılış konuşmasını Özdoğan yaptı. Özdoğan’dan sonra söz alan Ali Tezel de torba yasanın sosyal güvenlik ve iş hukuku açısından getirdikleri konusunda bilgi verdi. Öncelikle İşkur ve Bağkur prim affı konusuna değinen Tezel “Borçların faizleri silinecek. 2 ayda bir ödenecek taksitlerle toplam 18 taksitte anapara ödenecek. Bu aftan yararlanabilmek için son başvuru günü 2 Mayıs. Ama ödemeler seçimden sonra başlasın diye Bakanlar Kurulu tarafından başvuru süresi uzatılabilir” dedi. 50 liradan az olan borçların silineceğini belirten Tezel “Ticaret ve Sanayi Odalarına olan borçlar da af kapsamında. Ama maalesef esnaf odaları bu kapsamda değil” diye konuştu. Prim borcu olanların da prim yapılandırması yapmaları durumunda ilk taksiti ödeyince sağlık hizmetinden faydalanmaya başlayacağını ifade eden Tezel “Ama sağlıktan yararlanabilmesi için af ödemeleri ile birlikte diğer aylık ödemelerine de devam edilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı. Torba yasa kapsamında topluluk sigortası işçilerinin SGK’ya geçirileceğini söyleyen Tezel “Artık 65 yaşından büyük çiftçiler prim ödemeyecek, emekli de olamayacak. Tarım Bağ-Kur’a prim ödeme yükümlülükleri ortadan kalktı” dedi. 

ZORUNLU GSS 2012’YE ERTELENDİ
İşyerleri için aylık prim hizmet belgesi asma zorunluluğunun da ortadan kalktığını belirten Tezel Zorunlu Genel Sağlık Sigortası’nın da 1 Ocak 2012 tarihine ertelendiğini söyledi. Hatalı aylık geri ödemelerinin de 3 aydan 24 aya çıkarıldığını söyleyen Tezel “Artık 24 ay içinde ödemek mümkün. 24 aya kadar yapılan ödemelerde faiz uygulanmayacak. Önceden SGK hatalı maaş bağladığında bunun 3 ay içinde geri ödenmesi gerekiyordu, 3 ay içinde ödenmeyenler için faiz vardı” diye konuştu. Torba yasa kapsamında işçileri 30 günden az SGK’ya bildirmenin de kolaylaştığını söyleyen Tezel “Ayda 30 günden az çalıştırılan işçiler kalan prim borçlarını isteğe bağlı sigortadan ödeyebilecek. İşsizlik sigortası primi de işçinin cebinden çıkacak. İşçiler eksik kalan işsizlik sigortası primlerini de ceplerinden ödeyebilecek. Fakat bu geriye dönük olarak ödenmiyor” bilgisini verdi. 

ÇIRAK ÇALIŞTIRMA ZORUNLULUĞU OLAN İŞYERLERİNİN KAPSAMI DEĞİŞTİ
Torba yasayla çırak çalıştırma zorunluluğu olan işyerlerinin kapsamının da değiştiğini ifade eden Tezel “Artık 5 ve daha çok işçi çalıştıran işyerlerine çırak ve stajyer çalıştırma hakkı doğacak. Çırak stajyerlerin harçlığı da düşüyor. Harçlığı asgari ücretin net tutarının 1/3’ü nispetinde olacak. Çırak ve stajyer öğrenciler sağlık yardımı alabilecek. Torba yasa ile birlikte çakışan sigortalılık da düzeltiliyor. SSK ve Bağkur çatışmaları emeklilikte çok önemli idi. 25 Şubat 2011 tarihinden itibaren SSK ve Bağkur çatıştığında SSK geçerli oluyor” dedi. Trafik kazası sağlık giderlerinin de SGK’ya geçtiğini belirten Tezel “Erken doğum nedeniyle kullanılmayan izinlerde de düzenleme yapıldı. Doğum öncesi kullanılamayan izinler doğum sonrası izne ilave edilebilecek” diye konuştu. 

STAJYER AVUKATLAR SAĞLIKTAN YARARLANABİLECEK
Stajyer avukatların da sağlıktan yararlanabileceğini ve sağlık primlerinin barolar tarafından ödeneceğini belirten Tezel “Gelir testi sonuçlanana kadar Genel Sağlık Sigortası priminin asgari ücret üzerinden belirleneceğini, 18 yaşından küçüklerin sağlıktan ücretsiz yararlanabileceğini söyleyerek bizi kandırdılar. 18 yaşından küçük çocuğunu hastaneye götüren anne baba bir ay içinde kaymakamlığa giderek gelir testi yaptırması ve Genel Sağlık Sigortası ödemeye başlaması gerekiyor” dedi. 

İKİ ŞARTI ORTADAN KALDIRDILAR
Çalışamazlık belgesinin cezasının da düşürüldüğünü söyleyen Tezel, toplu taşıma araçlarında çalışan şoförleri bildirmeyen meslek kuruluşlarına ceza uygulanacağını belirterek “Sosyal güvenlikte zorunluluk ve ‘primleri işveren öder’ şartı vardı. Bu ikisini ortadan kaldırdılar” diye konuştu. 

ESKİ KIZLARI KURTARDIK, YENİ KIZLARI KURTARAMADIK
Bekar kız çocuklarının yaşa bakılmaksızın anne babasının üzerinden sağlık yardımı alabileceğini ifade eden Tezel “Kız çocuğu evlenip boşanırsa yine anne babasının üzerinden sağlık yardımı alabilecek. Ama bu hüküm 1 Ekim 2008 tarihinde anne babasının üzerinden sağlık yardımı alanlar için geçerli. 1 Ekim 2008 tarihinde anne babasının üzerinden sağlık yardımı almayan kız çocukları boşansalar da anne babalarının üzerinden yararlanamayacak” bilgisini verdi. Yapılan değişiklik kapsamında tarım sigortalılarının hak sahiplerinin de sağlıktan yararlanabileceğini vurgulayan Tezel “Tarım SSK yeniden geri geldi. Taksi plakası sahipleri Bağkurlu olmaya devam edecek. Usta öğreticiler de borçlanma yapabilecek” şeklinde konuştu.

Ali Tezel’in sunumunun ardından İstanbul SGK İl Müdürü Danışmanı ve SGK Denetmeni Murat Özdamar da prim yapılandırmasının usulleri konusunda katılımcılara bilgi verdi. Programın ardından Ali Tezel ve Murat Özdamar katılımcıların sorularını yanıtladı.