Torba Yasada Vergi Affı ÇOSB'de Anlatıldı

Çerkezköy Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü tarafından Torba Yasa’nın vergi affına yönelik açıklamalar için; “Torba Yasada Vergi Affı” konulu konferans düzenlendi. ÇOSB Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansa konuşmacı olarak Dünya Gazetesi Yazarı Yeminli Mali Müşavir ve PwC Mevzuat Eğitim ve Araştırma Başkanı Recep Bıyık katıldı.

25 Şubat’ta resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren vergi affının 48. vergi affı olduğunu söyleyen Recep Bıyık “Türkiye’de 1920 yılından beri af yapılıyor. 50’li yıllar hariç sürekli af kanunu var. 48 aftan 4 tanesinde matrah artırımı var” dedi. 6111 Sayılı Kanunun vergi aflarının en kapsamlısı olduğunu vurgulayan Bıyık yeni mali af paketinin karakteristik özellikleri hakkında da katılımcılara bilgi verdi. Bu kanunun hem borçların sayısı hem de alacaklı kamu kurumları itibari ile en kapsamlı kanun olduğunu ifade eden Bıyık “2003’te çıkarılan kanuna çok benziyor. Gümrük vergilerine uzlaşma konuldu. 4 vergide matrah artırımı yok” ifadelerini kullandı.

HANGİ BORÇLAR KANUN KAPSAMINDA?
Kanunun kapsamı konusunda da bilgi veren Bıyık “Kanun vergiler, vergi cezaları, KOSGEB alacakları, gümrük vergileri, sigorta primleri, elektrik, su borçları, TRT gelirleri, TOBB aidatları, OSB alacakları, Yurtkur kredileri ve trafik cezaları gibi borçları kapsıyor” diyerek idari ve adli para cezalarının kanun kapsamında olmadığını söyledi. Çevreyle ilgili cezaların da kanun kapsamına girmediğini belirten Bıyık “Bu kanun 31.12.2010 tarihinden önceki borçları kapsıyor. Yüksek faiz siliniyor, düşük ÜFE oranına göre faiz konuyor” dedi.

VERGİ ASLININ YÜZDE 50’Sİ SİLİNECEK
Kesinleşmiş borçların yapılandırılması, kesinleşmiş kamu alacaklarının yapılandırılması konularında da bilgi veren Bıyık “İhtilaflı kamu alacaklarının yapılandırılmasında da vergi aslının yüzde 50’si, vergi aslına bağlı olmayan cezaların yüzde 25’i, TÜFE/ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutar ödenecek. Vergi aslının yüzde 50’si, vergi aslına bağlı olarak kesilen cezaların tamamı, asla bağlı olmayan cezaların yüzde 75’i, gecikme zammı, gecikme faizi, faiz gibi fer’i alacaklar silinecek” bilgisini verdi.

SON KARARIN TERKİN OLMASI DURUMUNDA
Kanunun tüm vergi ziya cezasının tamamını sildiğini vurgulayan Bıyık “Son kararın terkin olması durumunda ihtilaflı kamu alacaklarının yapılandırılmasında vergi aslının yüzde 20’si, vergi aslına bağlı olmayan cezaların yüzde 10’u, gecikme faizi ve gecikme zammı yerine TÜFE/ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutar ödenecek. Vergi aslının yüzde 80’i, vergi aslına bağlı olarak kesilen cezaların tamamı, vergi aslına bağlı olmayan cezaların yüzde 75’i ile gecikme zammı, gecikme faizi, faiz gibi fer’i alacaklar silinecek” dedi. Diğer alacakların yapılandırılması konusunda da kapsamlı bilgi veren Recep Bıyık, sunumunun ardından katılımcıların sorularını yanıtladı. Daha sonra ÇOSB Bölge Müdürü Mehmet Özdoğan, Recep Bıyık’a plaket vererek teşekkür etti.