TTTSD Başkanlığına Baran Arın seçildi

Türkiye Tekstil Terbiye Sanayicileri Derneği’nin yeni Yönetim Kurulu Başkanı Bölgemiz sanayicilerinden Yalçın Tekstil Boya Apre San. Tic. A.Ş.’nin ortağı Baran Arın oldu. Ocak ayında Dernek Merkezinde yapılan 10. Genel Kurulda Ersal Yazgan’ın yerine seçilen Baran Arın, bu görevi 2 yıl süre ile yapacak.

\"\"

Türkiye Tekstil Terbiye Sanayicileri Derneği’nin yeni Yönetim Kurulu Başkanı Bölgemiz sanayicilerinden Yalçın Tekstil Boya Apre San. Tic. A.Ş.’nin ortağı Baran Arın oldu.

DERNEK DAHA FAAL HALE GELECEK

Y
eni dönemde Derneği daha faal hale getirip üye sayısını artırmak istediklerini kaydeden Arın, “Türkiye’de giderek gelişen, büyüyen ve güçlenen Tekstil Terbiye Sanayinin önemini ortaya koyarak sesini duyurmak, gelişmesine katkıda bulunmak ve bunları bir dernek çatısı altında gerçekleştirmek amacıyla 06 Eylül 1994 tarihinde kurulan Derneğimizi daha faal hale getirmek için çalışacağız” şeklinde konuştu.

ZOR DÖNEMDEN GEÇİYORUZ

Hem Dünyada, hem de Türkiye’de yaşanan ekonomik krizden dolayı Derneğe yeteri derecede ilgi ve merakın olmadığını, her açıdan zorlukların yaşandığı bu dönemde çalışmalara devam edeceklerinin altını çizen Arın şunları söyledi: “Yeni dönemde hem üye sayısını arttırmak hem de üyelerle daha fazla ilişkiler içerisine girip katılımlarını sağlamak için çalışacağız. Derneğimiz, bir Sivil Toplum Kuruluşudur ve kar güden bir kuruluş olmadığı için genelde esas amacı sektörün problemlerini görüp o problemlere göre çözüm bulmak ve önleyici bir takım tedbirler üreterek birliktelik oluşturmaktır. Bu dönemdeki en büyük arzumuz; içerde ve genelde oluşan problemleri belli bir platformda ortaya koyup gerek kamu kuruluşlarıyla gerekse de diğer platformlarda çözüm arayışları içinde olmaktır.

ÜYE SAYISINDA İSTEDİĞİMİZ RAKAMDA DEĞİLİZ

15 yıl önce kurulan bir Dernek olmalarına rağmen üye sayısı konusunda henüz hedefledikleri rakama ulaşamadıklarını belirten Arın bu konuyla ilgili de şu tespitlerde bulundu: “3 yıl önce yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’de kayıtlı 400’den fazla boyahane var. Bir başka araştırmaya da göre de bunun 700’ün üstünde olduğu söyleniyor. Bunlar tabi ki bütün Türkiye’ye dağılmış durumda. Bizim ise kayıtlı üyemiz 80 civarında. 15 yılı geçen bir dernek olmamıza rağmen derneğe katılım sayısını arttıramıyoruz. Bir meslek grubuyuz ve toplumun genelinden çok fazla ilgi bulamıyoruz. Dernek çatısı altında yapılan çalışmaları tamamen kendi özverilerimizle yapıyoruz. Bugüne kadar Dernek çatısı altında yapılan çalışmalarda göreve gelen arkadaşlarımız da büyük uğraşılar verdiler. Bizim yeni dönemdeki amacımız katılımı daha fazla sağlamaktır.”

TEKSTİL UZUN SENELER TÜRKİYE’DE

FAALİYET GÖSTERECEK

Tekstil Terbiye sektörüyle ilgili de önemli tespitlerde bulunan Baran Arın, tekstilin, özellikle de terbiye sektörünün daha uzun seneler Türkiye’de faaliyet göstereceğini söyledi. Arın’ın bu konuyla ilgili tespitleri de şöyle: “Sektör olarak tekstil zinciri içinde terbiye çok ciddi bir yer tutuyor. Bunu da anlamanın en basit yolu şudur. Avrupa’da tekstilin en ileri bölgesi dediğimiz İtalya’da konfeksiyon, iplik, örgü gibi tekstilin diğer tüm alanları neredeyse bitti ama boyahane ve terbiye sektörü hala ayakta. Çünkü kumaşa veya konfeksiyon ürününe bir güzellik katan değişiklik getiren, hakikaten apre ve terbiye işlemleridir. Onun için Türkiye’de her türlü kriz ve zorluğa rağmen bu sektörün uzun seneler devam edeceğine inanıyoruz.

Fakat bir taraftan da tekstil terbiyenin diğer sektörlere nazaran çok zor bir durumu var. O da finansmandır. Kumaşçılara veya iplikçilere baktığımızda alımları da satımları da vadelidir. Genelde iyi çalışan müesseseler bu vadeleri birbirine denk getirerek, finansman yükünün çok fazla altına girmemiş oluyorlar. Fakat biz de bunu yapmak mümkün değil. Bizim ana maliyetimiz işçiliktir (maliyette yaklaşık yüzde 30) ve işçilikte de ödemeler peşindir. Maliyetimizin yüzde 30-35’lik kısmını sudan, elektrikten ve doğalgazdan oluşan enerji maliyeti oluşturur. O da peşin. Geriye yüzde 30’luk boya ve kimyevi madde kalıyor bunu da bir miktar vadeyle alabiliyoruz fakat görüldüğü gibi, yüzde 60-70 oranında peşin ödemelerle çalışan bir sektörüz. Tahsilata gelince, peşin ödeyen müşterimiz çok azdır, genelde vadeyle çalışıyoruz. Ayrıca bu dönemde vadeler de çok uzadı. Normal vadesinde veren müşteriler de veremez oldu. Onun için bugünler tekstil için ve terbiye sektörümüz için çok zor ve sıkıntılı günler. Ama tüm bunlara rağmen biz tekstil sektörünün daha çok uzun süreler Türkiye’de istihdam sağlayacağına inanıyoruz.”


TÜRKİYE TEKSTİL TERBİYE SANAYİCİLERİ DERNEĞİ

06 Eylül 1994 tarihinde kurulan Türkiye Tekstil Terbiye Sanayicileri Dernek, uluslararası arenada CRIET`de (Avrupa Tekstil Terbiye Dernekleri Birliği ) sektör olarak Türkiye`yi temsil etmekte; öte yandan yurtdışı Sanayi ve Ticaret Odalarıyla irtibatını yapmakta, kumaş satışı ile ilgili bağlantıları organize etmekte, yurtiçinde ve yurtdışında Kıyaslama ( Benchmarking ) çalışmalarını yapmakta ve bu amaçla bilgi toplamaktadır. Ayrıca, iplikçilerle, mümessillerle, danışmanlık şirketleriyle irtibatı sağlamakta, makinecilerle, Ar-Ge şirketleri ve kuruluşlarıyla, vakıflarla ortak çalışma zemini aramaktadır. Sorunlu müşterilerin sorunlarıyla ilgili bilgi alış verişi ve müşteri sorunlarıyla ilgili Tahkim Kurulu çalışmaları da vardır.

TTTSD YÖNETİM KURULU

Türkiye Tekstil Terbiye Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı: Baran Arın (Yalçın Tekstil Boya Apre San. Tic. A.Ş. / Çerkezköy OSB.)

Yön. Kurulu Başkan Yardımcısı: Kemal Oğuz (Temtaş Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. / Çerkezköy OSB.) 

Yön. Kurulu Başkan Yardımcısı: Fatma Şener (Setaş Kimya Sanayi A.Ş. /Çerkezköy OSB.) 

Y
önetim Kurulu Üyesi: Ersal Yazgan (Alateks Tekstil /Kırklareli)

Yönetim Kurulu Üyesi: M. Ali İnce (ATT Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş. / Çerkezköy OSB.)

Yönetim Kurulu Üyesi: Ahmet Bitlis (Şark Mensucat Fabrikası A.Ş. / Çerkezköy OSB.


Yönetim Kurulu Üyesi: Ömer Ünsal (Tekay Kimya / Tuzla Org. Deri San. Bölgesi)

YALÇIN TEKSTİL BOYA APRE SAN. TİC. A.Ş.

Yalçın Tekstil sentetik örgü kumaşların fason olarak boya ve apresini yapmak üzere 1990 yılında kuruldu. İşletme 20 gr/m2 den 350 gr/m2 ye kadar değişik yelpazedeki bu tip kumaşların terbiyesinde uzmanlaşmıştır. Firmada pamuklu ürünler boyanmamaktadır. 2004 yılında Eda Tekstil ünvanı altında çözgülü örme kumaş üretim tesisi kurulmuştur. Ağırlıklı olarak iç giyim konfeksiyonuna hitap eden bu kumaşlar iç piyasa ve ihracata satılmaktadır.