Türkiye'de İşsizlik Yok, Mesleksizlik Var

\"\"

Organize Sanayi Bölgeleri Derneği’ in (OSBDER) Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi’nin (ÇOSB) ev sahipliğinde gerçekleşen Yönetim Kurulu toplantısının ardından bir konferans düzenlendi. Konferansa Türkiye’nin değişik illerindeki çoksayıda OSB temsilcisi katıldı. Konferansa konuşmacı olarak Dünya Gazetesi yazarı Dr. Rüştü Bozkurt katıldı. OSB’leri anlattığı toplantının açılış konuşmasını ÇOSB Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Sarıoğlu yaptı. Aynı zamanda OSBDER’in Yönetim Kurulu Üyesi de olan Sarıoğlu, OSB’ler konusunda uzman olan Dr. Rüştü Bozkurt’un bilgilerinden sürekli faydalandıklarını belirterek bugünkü konferansta da çok şey öğreneceklerini sözlerine ekledi.

TERÖRÜN BİTMESİ İÇİN OSB’LERİN ÇALIŞMASI GEREKİR
Sarıoğlu’nun konuşmasının ardından kürsüye gelen Organize Sanayi Bölgeleri Derneği ve Anadolu OSB Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay geldi. Tuncay da şunları söyledi: “Bir Bölgenin Organize Sanayi Bölgesi olabilmesi için, dört tane unsurun olması gerekir. Bunlar kara yolu, hava yolu, deniz ve demir yolu bağlantılarıdır. Bunlar olmalı ki OSB olsun, ürettiğini ihraç edebilsin ama biz de bunlardan yoksun alanlara OSB’ler kuruldu. Ülkemizin kaynakları yere gömüldü. Ülkede terörün bitmesi için OSB’lerin çalışması gerekir. Türkiye’de terör haritasını ve sanayi haritasını üst üste koyun. OSB’lerin olmadığı yerde terör vardır. İş ve aş olduğu zaman terör olmaz.

40 YILDIR OSB’LERLE İLGİLİ YAZI YAZIYORUM
Tuncay’ın ardından kürsüye gelen Dünya Gazetesi Yazarı Dr. Rüştü Bozkurt da, OSB’lerin önemine değinerek, “1970’li yıllardan beri OSB’lerle ilgili yazılar yazıyorum” dedi. Önce dünyanın içinde bulunduğu ekonomik durumu ve Türkiye’nin bu konjonktürdeki yerini anlatan Bozkurt, Türkiye’nin hiçbir dönemde bugünkü kadar büyük bir avantajı yakalayamadığını söyledi.

TÜRKİYE’NİN FIRSATI
Her açıdan yeni bir dünya kurulduğunu ve Türkiye’nin bu yeni düzende öneminin büyük olduğuna dikkat çeken Bozkurt şunları söyledi: “Dünyada güçler kayması oluyor. Ekonomik güç Pasifik’in ötesinden Asya’ya kayıyor. Bu Türkiye için çok büyük bir avantaj ve büyük bir güç katıyor. Türkiye bugüne kadar hep sınır bekçisi olarak kaldı. İki dünya arasında gidip geldi. Artık bunu yıkmasının zamanı geliyor. Türkiye, bir imparatorluğun ardından köprü oldu. Hiçbir köprü ülkesi zengin olamaz. Merkez ülke olmak zorundadır. Türkiye yine nefret ülkeleriyle karşı karşıyadır. İmparatorluğundan çıkan 26 ülke Türkiye’ye karşı nefret ülke olmuştur. Bunu yıkması lazımdır. Bunun yanında dünyada nüfus azalırken Türkiye’de artmıştır. Bunu doğru kullanması lazımdır. Çalışan nüfusunu doğru yönlendirmelidir. Bunların hepsi fırsat olarak kullanılabilir.”

YA PLAN, YA PİLAV
Çin’in Türkiye için büyük bir fırsat olduğuna da değinen Bozkurt’un konuşmasında öne çıkan başlıklar şöyle: “2023’te dünyada 9 milyar insan yaşayacak. Bunların 5 milyarı kentlerde yaşayacak. Önemli bir kentleşme oluyor. Kentlerle ilgili bu gelişmeyi dikkate almayan, kent planlarını buna göre yapmayan, OSB’leri bunlara göre yerleştirmeyen bir ülkenin başarılı olması mümkün değil. Kent ve OSB planlanması beraber yürütülmelidir. OSB planını yapmayanlar pilav yapmaktan başka bir iş yapamaz. Dünyada 1,5 milyar orta sınıf oluşmuş. Orta sınıf ekonomiyi ayakta tutan kısımdır. Türkiye bu 1,5 milyar orta sınıfa 4 saatte ulaşacak bir konumdadır. Bunu da iyi kullanmalıdır. Bunu bilmeden bu noktayı dikkate almadan masa başında OSB planı yaparsanız bir yere varamazsınız. Bir ülkenin başarılı olması için yer altı kaynakları, makro ekonomi politikalarına gerek yok. Gerekli olan tek şey işleyen kurumlar oluşturulmasıdır. İşte ekonominin işleyen kurumları da Organize Sanayi Bölgeleri’dir. Bir ülkenin zengin olması için işleyen kurumları hayata geçirmelidir.

İŞSİZLİK YOK, MESLEKSİZLİK VAR
Türkiye’de işsizlik yok, mesleksizlik vardır. Türkiye’nin temelinde büyük bir birikim var, bereket var. Türkiye’de bilinç ve bakış açısı kazandı. Artık her şeyi devlet versin bakış açısından kurtuldu ben de ne yaparım diye düşünüyor. Ama fiziki altyapı konusunda devlet sınıfta kalmıştır. Ekonominin yüzde 60’ını kontrol eden Marmara’nın altyapısını Belçika standartlarına getirmezseniz, serbest piyasada rekabet şansı oluşturamazsınız. Ulaşım sisteminde OSB’lerin düzenli olması gerekir. Diyarbakır’daki bir mermeri yükleyip Mersin’e gönderdiğiniz zaman konteynır başına 70 dolar, Mersin’den Çin’e 35 dolar veriyorsunuz. Bu düşünceyle rekabet edemezsiniz. Sadece tabela koyarak OSB olmaz. Yolu, suyu, enerjisi, altyapısı düzgün ve tam manasıyla bitirilmiş ayrıca ulaşım konusunda eksiği olmayan yerlere OSB’ler olmalıdır. Ucuz, örgütlü, rekabet gücü olan alanlar olması için OSB’lerin bu özellikleri taşıması gerekir. Yol bağlantıları, OSB’nin içinden demiryolu geçmiyorsa orası hakiki OSB değildir. Düzenli, kümeli, kaliteli OSB’ler olması lazımdır. OSB’de sanayici ve bürokrat yüz yüze gelmeden kolektif olarak sorunu çözebilmelidir. Kavga ile değil, herkes işini yaparak bu işi yapacak. Sanayici üretimle uğraşırken bir de gelip bürokratla boğuşmayacak. OSB’ler sanayicinin sorunlarını çözen bir çalışma prensibi içerisinde olmalıdır. OSB’ler bir birbiriyle fiziki alışveriş yapabilecek şekilde kurulmalıdır.”

\"\"